ДОРКБОТ СОФИЯ - 6




Имаме удоволствието да ви представим Емилиан Лалев, който ще ни демонстрира “Очила за сънища” – безжичен интерактивен сензор за фазите на съня.
Следва група 10.11. Те са студенти в магистърската програма “Дигитални изкуства” в Националната Художествена Академия. 10.11 ще ни демонстрират технологията зад техния пърформанс ”Seat & Beat”

Специални гости на тази среща са група Sofar channel от Берлин. Това са американците Мара Голдуин и Максфилд Гасман. Те работят заедно от две години и тяхната сфера е музиката. Мара и Макс са в София, за да участват във фестивала „Водна кула”. За него ще направят своя звукова инстанция ”Теле-олтар” върху част от останки на Стара Сердика. Те ще вградят електронна мрежа, която ще създава звуци при допир от посетителите. Повече за проекта и какво ги е вдъхновило да го създадат ще разберем лично от тях на Доркбот София.

Вратите се отварят в 19ч.
Презентациите започват в 19:30ч.



http://dorkbot.org/dorkbotsofia/2011/06/anons-dorkbot-sofia-6


20 години the fridge


На 17ти юни от 19:00ч. ще започне честването на рождения ден на the fridge и откриването на изложбата „20 години the fridge”, съдържаща архив на всички събития, провеждани някога в пространството.

Част от изложбата е и инсталацията Power Fridge Points на Ани Васева, Ивана Ненчева и Наталия Тодорова, представена в Tanzquartier Wien през април. В инсталацията са включени и работи на Иван Дончев и Ясен Згуровски.

Рождения си... ден ще отпразнуваме и с „ДНК на думите” – „импровизация за писалище и две стихосбирки” на Албена Баева и Иванка Могилска.

И със специалното участие на Miss. Juliette.

Каним Ви да отпразнуваме заедно годините усилна и плодотворна работа, изпълнени с много трудности, но и радост за душата:)

Посещения на изложбата при предварителна уговорка на тел. 0885 364 921, 0889 858 088 от 18ти до 23 юни.



The birthday celebration of the fridge and the opening of the exhibition 20 years the fridge, will be on 17th of June 2011, starting at 19:00h.

Part of the exhibition is the installation Power Fridge Points by Ani Vaseva, Ivana Nencheva and Natalia Todorova, presented at Tanzquartier Wien in April. The Installation includes works by Ivan Donchev and Yassen Zgurovski.

Another event will be “DNA of words” – “improvisation for writing desk and two poetry books” of Albena Baeva and Ivanka Mogilska.

And with the special appearance of Miss. Juliette.

The team of the space invites you to celebrate together the years of hard and fruitful work, years of hardship and enlightement.

For visiting the exhibition please call: 885 364 921, 0889 858 088
18-23 June.

ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ на 13 юни от 20:00ч.

Заповядайте на 13 юни 2011 от 20:00ч. в THE FRIDGE на




ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ



текст: Ани Васева, Боян Манчев (с включени фрагменти от Лотреамон)

режисьор: Ани Васева

драматург: Боян Манчев

художник: Аглика Терзиева

фотография и графичен дизайн: Иван Дончев

музика по мотиви на Яна Манчева

тонрежисьор: Добромир Христосков


с участието на: Вяра Коларова, Леонид Йовчев, Петър Генков

и гласовете на Валентин Ганев и Екатерина Стоянова


предварителни резервации на thefridge@mail.bg


THE FRIDGE ул. Овче поле 122 (пресечка на ул. „Пиротска”, близо до метростанция „Опълченска” и спирка „Одрин” на трамвай 22)



Вход: 7 лв.



ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ сблъсква макабрената романтическа метафизика, черната комедия и политическата сатира. Спектакъл, който се движи между невъзможността на смъртта да се състои и нейната апокалиптична прекомерност.

ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ е и пиеса за актьорите: пиеса за маскарада на театралния ад; пиеса за предела на сцената. Там, където пиесата умира, за да остане само паноптикума на синтетичните чудовища.



„Ние, които искахме справедливост, днес знаем: нашето желание ни опустоши. Тялото ни излезе от ставите, органите ни излязоха от релсите, ние знаем във всяка клетка от тялото си: ние сме мъртви. ”

ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ





„... театрално събитие – такова, което продава няколко представления напред, за което се носят слухове от уста на уста, което разширява границите на обичайното средностатистическо.”

„ … спектакъл с феноменални актьорски постижения, който идва като приятна алтернатива на статуквото с оригиналните режисьорски решения и интересни драматургични ходове.”

Елена Пенева, Capital Light



„Обратно на Витгенщайновия отказ от говорене за нещата, за които трябва да се мълчи, „Пиеса за умиране” е събитие на българската сцена, за което трябва да се говори. Защото говоренето отвоюва пространства от забравата и безразличието. Особено когато адресатът е от такова естество, че мнозина от гласовитите рупори на добрия вкус и витии на претенциозния интелектуализъм пренебрежително го отричат с мълчание.”

Николай Колев, предаване Библиотеката на БНТ



Заглавието насочва към двата топоса на интерес – въпроса за смъртта и начина, по който поставя този въпрос театърът в неолибералното общество. То насочва игрово към драматичното и драматизма, които се символизират от „пиесата”, и върху начините на умиране, тоест на присъствието на смъртта в обществото. Инсценировките на образи и (лични) истории, драматичните им съпреживявания от публиката са вече и привилегия, и властови стратегии на медийната среда, на политиката, пазара и новите медицински и психологически терапии и технологии за удължаване на живота и щастието. И точно в новите стратегии на отлагане на смъртта е осезателното й присъствие.

Виолета Дечева, в-к. “Култура”





“… актьорите Вяра Коларова, Леонид Йовчев и Петър Генков се справят брилянтно в тоталната си себеотдаденост ...”

„В представлението струи хумор, който се генерира в абсурдността на прекаляването. Напомня зловещо, цинично и измамно „няма нищо страшно” на убиеца преди да сведе жертвата си до състояние на умиране – преди да се разделим окончателно с идеята за излаза.”

Мира Мариянова, Литературен вестник



“Ако това е пиеса за тялото, тя разбива лесните и предвидими опити за анулиране на репрезентацията. На виталистичните митове се присмива, като им противопоставя не друго, а инфантилния ексцесивен опит – радикален, истински и преди всичко детски, спонтанен. Противопоставя им още и образа на ексцесивността като клише, като продукт, като крайна редукция на смисъла.”

Моника Вакарелова, Литературен вестник




представлението е осъществено от АНТРАКТ и THE FRIDGE с финансовата помощ на Министерство на Културата на България.

и със съдействието на Елена Димитрова, Ина Вълчанова, Георги Коларов, Иван Терзиев.

Доркбот София 5" 26.05.2011


Доркбот София 

да правиш странни неща с електричество

пета среща на Доркбот София

26 май, червъртък, от 19 ч.


В началото бе Дъглас Репето, който създава Доркбот-Ню Йорк:
"ежемесечна среща на творци (саунд/изображение/каквото и да е), дизайнери, инженери, студенти и други заинтригувани хора от Ню Йорк, които по един или друг начин имат отношение към създаването на електронно изкуство (в най-широкия смисъл на понятието)”


След дълго прекъсване на срещите, Доркбот София се завръщат. Рене Беекман заедно с екипа на Роботев поемат инциативата по организирането. Първата от ежемесечните срещи на програмисти, дизайнери, инженери и хоби маниаци ще се проведе на 28 април в пространството на The Fridge на ул.”Овче поле” 122 от 19 ч.

От тази пролет и София се появи на световната карта на разпространение на проекта Доркбот (http://dorkbot..org/) - наред с Лондон, Барселона, Лисабон, Гент, Линц, Сиатъл, Сан Франциско, Чикаго, Ню Йорк, Бахия, Мумбай, Мелбърн, Измир, Пекин, Барселона, Филаделфия, Токио, Будапеща, Лима, Богота, Монтреал, Вашингтон, Атина, Париж, Салвадор, Копенхаген, Брюксел, Милано, Хонг Конг, Буенос Айрес, Шанхай, Рим и много други.


Какво е Доркбот София

Целта на поректа:

* да даде на творци/програмисти/инженери възможност да чуят неформалното мнение на своите колеги

* да се създаде форум за представяне на нови произведения на изкуството/технологии/ софтуер/ хардуер

* да помогне в установяването и поддържането на сътрудничество между хора от различни професионални области и интереси

* да ни даде на всички възможност да видим интересните неща, върху които работят нашите съседи



Срещите на Доркбот София ще се състоят през последната седмица от всеки месец. За пролетта на 2011 са подготвени три срещи – през април, май и юни.

Доркбот София се организира и координира от Рене Беекман, Албена Баева и Роботев.ком в партньорство с The Fridge.


Повече информация за проекта и презентаторите на:http://dorkbot.org/dorkbotsofia или от Рене Беекман, тел. 088 8872524, ел. поща dorkbotsofia@dorkbot.org.

http://albena.posterous.com/
runabout.eu
the-rest-art.blogspot.com

OKOTO 19.05.2011



ОКОТО



режисьор и автор на текста Aни Васева
сценография Десислава Банкова
костюми Десислава Банкова и Мия Момчилова
фотография Иван Дончев
графично оформление Иван Дончев, Росица Гецова

участват Елена Димитрова и Петър Генков




предварителни резервации на thefridge@mail.bg

Дата: 19.05.2011
Час: 20.00
Вход: 7  лв


Може ли окото на циклона да бъде гледано око в око?

„Окото” е театрално представление, което изследва как едно брутално събитие унищожава „нормалния” порядък на съществуването и как на негово място изниква ново, извънредно състояние. Състояние, в което границите между съществата се заличават и в което насилието е единствената възможност за контакт. Непозната форма на живот, която не може да бъде гледана в очите, но разтваря око към нас.
В „Окото” телата и гласовете на двамата актьори (Елена Димитрова и Петър Генков) се претопяват в обща маса, образуват същество, живеещо в постоянна метаморфоза. В нестабилните му междинни съединения се нагнетяват смущаващи образи. Натиск, който предизвиква възбуда. Фиксация върху орган, превръщащ се във фетиш.
„Окото” се движи между мрака в мига преди открояването на образа и ярката, ослепителна светлина на открития, нагъл и директен поглед.

„Дупката ти е в мен
Дупката ти ми е пораснала”



THE FRIDGE ул. Овче поле 122 (близо до метростанция „Опълченска” и спирка „Одрин” на трамвай 22)


Визиткa 11.05.2011


Визиткa

текст Даниела Колева
режисьор  Васил Михаил

с участието на: Оливера Аризанова 
 
сценография Ванчо Василев
плакат: Столе Ангелов
готуващ театър 
Струмица, Македония 


Дата: 11.05.2011
Час: 20.00 
Вход свободен
Място : The fridge




 
"Визитка" 

е монодрама за битието на съвременната жена, стигнала по средата на живота, когато е изпълнила дълга си към семейство и близки, но не и към себе си. Момент, в който много й се диша. Тя се оглежда, търси себе си и отговори, чиито отговори не са открити. Тя е типичната средностатистическа жена - образ, в който биха се познали широк кръг зрителки осъзнавайки празното и сивото в живота си. Незначителната, малка жена се качва на сцената, готова да посрещне ужаса от сбъднати желания.

Написах тази изповед от свое име и от името на повечето жени, които битуват по тези географски ширини.Те могат да се огледат в нея, да се познаят, да стъпят на театрална сцена, на която никой не ги е канил. Тя, те, винаги са били зад кулисите. "Тя" е визитната картичка на няколко поколения мечтателки, пропуснали собствения си живот в услуга на семейството, на другите. "Тя" е истината на дъното на чашата, копнеж по неизвестното за жената по средата на живота, която е тръгнала към несбъднатите си желания.

„Когато много ми се диша, зиме-лете, отварям прозореца та като зина — гълтам, гълтам, докато ме заболят дробовете. Пространството ми е оразмерено от правоъгълни стени, в които жуля колена и лакти, защото аз съм крепостна...към простите неща. Прикована съм за дъното на безводен кладенец, а някъде горе съзирам небе, свобода...
Свобода?!? Ха, ха... Колко съм свободна аз? Колкото един спънат кон!
И вие ли така? …”


…Светът , особено нашия, балканския, няма да свърши, ако не дойдете да се припознаете на сцената, но ако дойдете, може да разберете още нещо за себе си. Светът няма да свърши, ако пропуснете, но поне вашия мъничък свят няма да е същия.

Даниела Колева

ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ 10.05.2011

 
ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ

текст: Ани Васева, Боян Манчев (с включени фрагменти от Лотреамон)
режисьор: Ани Васева
драматург: Боян Манчев
художник: Аглика Терзиева
фотография и графичен дизайн: Иван Дончев
музика по мотиви на Яна Манчева
тонрежисьор: Добромир Христосков

с участието на: Вяра Коларова, Леонид Йовчев, Петър Генков
и гласовете на Валентин Ганев и Екатерина Стоянова

предварителни резервации на thefridge@mail.bg

Дата: 10.05.2011
Час: 20.00
Вход: 7  лв
 

THE FRIDGE ул. Овче поле 122 (пресечка на ул. „Пиротска”, близо до метростанция „Опълченска” и спирка „Одрин” на трамвай 22)


ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ сблъсква макабрената романтическа метафизика, черната комедия и политическата сатира.  Спектакъл, който се движи между невъзможността на смъртта да се състои и нейната апокалиптична прекомерност.
ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ е и пиеса за актьорите: пиеса за маскарада на театралния ад; пиеса за предела на сцената. Там, където пиесата умира, за да остане само паноптикума на синтетичните чудовища.


 „Ние, които искахме справедливост, днес знаем: нашето желание ни опустоши. Тялото ни излезе от ставите, органите ни излязоха от релсите, ние знаем във всяка клетка от тялото си: ние сме мъртви.
                                                                                                                     ПИЕСА ЗА УМИРАНЕ










 „... театрално събитие – такова, което продава няколко представления напред, за което се носят слухове от уста на уста, което разширява границите на обичайното средностатистическо.”
„ … спектакъл с феноменални актьорски постижения, който идва като приятна алтернатива на статуквото с оригиналните режисьорски решения и интересни драматургични ходове.”                                                                          
Елена Пенева, Capital Light

„Обратно на Витгенщайновия отказ от говорене за нещата, за които трябва да се мълчи, „Пиеса за умиране” е събитие на българската сцена, за което трябва да се говори. Защото говоренето отвоюва пространства от забравата и безразличието. Особено когато адресатът е от такова естество, че мнозина от гласовитите рупори на добрия вкус и витии на  претенциозния интелектуализъм пренебрежително го отричат с мълчание.
                                 Николай Колев,редаване Библиотеката на БНТ


“… актьорите Вяра Коларова, Леонид Йовчев и Петър Генков се справят брилянтно в тоталната си себеотдаденост ...”
„В представлението струи хумор, който се генерира в абсурдността на прекаляването. Напомня зловещо, цинично и измамно „няма нищо страшно” на убиеца преди да сведе жертвата си до състояние на умиране – преди да се разделим окончателно с идеята за излаза.”
                 Мира Мариянова, Литературен вестник



“Ако това е пиеса за тялото, тя разбива лесните и предвидими опити за анулиране на репрезентацията. На виталистичните митове се присмива, като им противопоставя не друго, а инфантилния ексцесивен опит – радикален, истински и преди всичко детски, спонтанен. Противопоставя им още и образа на ексцесивността като клише, като продукт, като крайна редукция на смисъла.”
                       
Моника Вакарелова, итературен вестник




представлението е осъществено от АНТРАКТ и THE FRIDGE с финансовата помощ на Министерство на Културата на България.
и със съдействието на Елена Димитрова, Ина Вълчанова, Георги Коларов, Иван Терзиев.


 ............................................................................................................................................................

THE FRIDGE and ANTRAKT
Present

A DYING PLAY

text: Ani Vaseva, Boyan Manchev (including fragments by Lautréamont)

director: Ani Vaseva
dramaturge: Boyan Manchev
designer: Aglika Terzieva
music: Yana Mancheva
sound engineer: Dobromir Hristoskov

with: Viara Kolarova, Leonid Yovchev, Petar Genkov
and the voices of Valentin Ganev and Ekaterina Stoyanova


reservations at thefridge@mail.bg
Date: 10.05.2011
at 8 p.m.
  
Entrance 7 lv

THE FRIDGE Ovche Pole str. N 122


The performance is supported by the Ministry of Culture of Bulgaria and realized with the help of Elena Dimitrova, SFUMATO, Ina Vulchanova, Georgi Kolarov and Ivan Terziev.

A DYING PLAY operates in the space between macabre romantic metaphysics, black comedy and political satire, while parodying the conventional theatre forms in a spectacle that oscillates between the impossibility of death and its apocalyptic excess.
A DYING PLAY is also a play about the actors: a play about the masquerade of the theatre hell; a play about the limits of the stage. Where the play dies and only the panopticon of the synthetic monsters remains.


“We, who wanted justice, we know today: our desire devastated us. Our body is out of joints, our organs are off the rails, we know in every cell of our body: we are dead”.
                                                                                     A DYING PLAY

TRANSEUROPA - FESTIVAL 09.05.2011


Opening party of Transeuropa festival – Sofia 
DJ Africandro (Global Vision Circle), vision: Phormatic Visual Lab

09.05.2011 AT THE FRIDGE 
10 P.M.

Откриване на фестивала ТРАНСЕВРОПА -София
DJ Africandro (Global Vision Circle), визия: Phormatic Visual Lab

09.05.2011
след 22.00 ч.




 

DORKBOT 4"





Доркбот София 

да правиш странни неща с електричество


ЧЕТВЪРТА среща на Доркбот София



28 април, червъртък, от 19 ч.




В началото бе Дъглас Репето, който създава Доркбот-Ню Йорк:
"ежемесечна среща на творци (саунд/изображение/каквото и да е), дизайнери, инженери, студенти и други заинтригувани хора от Ню Йорк, които по един или друг начин имат отношение към създаването на електронно изкуство (в най-широкия смисъл на понятието)”


След дълго прекъсване на срещите, Доркбот София се завръщат. Рене Беекман заедно с екипа на Роботев поемат инциативата по организирането. Първата от ежемесечните срещи на програмисти, дизайнери, инженери и хоби маниаци ще се проведе на 28 април в пространството на The Fridge на ул.”Овче поле” 122 от 19 ч.

От тази пролет и София се появи на световната карта на разпространение на проекта Доркбот (http://dorkbot..org/) - наред с Лондон, Барселона, Лисабон, Гент, Линц, Сиатъл, Сан Франциско, Чикаго, Ню Йорк, Бахия, Мумбай, Мелбърн, Измир, Пекин, Барселона, Филаделфия, Токио, Будапеща, Лима, Богота, Монтреал, Вашингтон, Атина, Париж, Салвадор, Копенхаген, Брюксел, Милано, Хонг Конг, Буенос Айрес, Шанхай, Рим и много други.

На първата ни за 2011 година среща ще имаме удоволствието да видим Ангел Петков от Кинетик. Той е художник, който изработва кинетични скулптори. Те са задвижвани от електричество, а понякога и контролирани от публиката. Той ще ни разкаже малко повече за това, как работят тези подвижни скулптори.

Вторият ни участник е Валентин Николов. Валентин има докторска степен по роботика. Занимава се с електроника и програмиране. Той ще ни представи темата „Киборги – митове или реалност”. По време на своята презентация ще ни покаже някой от проектите по биороботика, над които работи, един от които е хлебарка киборг.

Третият презентатор е един от организаторите Симено Янчев. Той ще говори на тема „Електроника и електричество за постигане на политически цели”. Той ще ни представи работата си по критическия пърформанс на руския художник бежанец Олег Мавромати. За да провери общественото мнението по въпроса и нагласите към модерното изкуство, Мавроматти създава онлайн пърформанса “Свой/Чужд”.

Какво е Доркбот София

Целта на поректа:

* да даде на творци/програмисти/инженери възможност да чуят неформалното мнение на своите колеги

* да се създаде форум за представяне на нови произведения на изкуството/технологии/ софтуер/ хардуер

* да помогне в установяването и поддържането на сътрудничество между хора от различни професионални области и интереси

* да ни даде на всички възможност да видим интересните неща, върху които работят нашите съседи



Срещите на Доркбот София ще се състоят през последната седмица от всеки месец. За пролетта на 2011 са подготвени три срещи – през април, май и юни.

Доркбот София се организира и координира от Рене Беекман, Албена Баева и Роботев.ком в партньорство с The Fridge.


Повече информация за проекта и презентаторите на:http://dorkbot.org/dorkbotsofia или от Рене Беекман, тел. 088 8872524, ел. поща dorkbotsofia@dorkbot.org.

http://albena.posterous.com/
runabout.eu
the-rest-art.blogspot.com

"Ясно!" на Станимир Генов

Ясно!
Изложба на Станимир Генов в “The Fridge”
Откриване: 14 април 20.00часа
Изложбата може да бъде видяна от 15 до 21 април, между 17-21ч. Събота и неделя между 15-20ч.

...Ясно!
Ми, нищо не разбирам.
Уви, авторът не може да каже нищо повече. Аз бих могъл да ти кажа това, което ти можеш да напишеш за изложбата, но не мога нищо да ти кажа сега, казва авторът. След това става дума за друго. Кое е ляво и кое е дясно? А ако две са еднакви, кое е ясно? Те могат да бъдат сравнително еднакви. Сравнително.
Какво е ясно? Има ли прав, верен, правилен избор. Съвсем не, господин офицер.
Господин офицер, ... лопатата се счупи...
Ясно, нищо не разбирам.
Йово Панчев

Станимир Генов (1982 в Люлин) завършва живопис при проф. Бояджиев в НХА. Лауреат е на наградата на МФ „Св.св.Кирил и Методий”(2006), Финалист в конкурса на Гауденц Б. Руф (2008) и наградата на Мтел (2009). Има десетки участия в изложби (София, Пловдив, Варна, Виена, Прага, Битоля) и две самостоятелни изяви (Галерия „Пистолет” 2008 и 2010).
www.stanimir.eu



Clear!

Art show by Stanimir Genov at “The Fridge”
Opens April 14 at 20.00h
The exhibition is open for public from April 14-21.2011
Visiting hours: Monday-Friday 17.00-21.00h; Saturday and Sunday from 15.00-20.00h

Clear!
I don’t get it.
Well, the author has nothing more to say. I could tell you what to write about the exhibition, but I can’t tell you now, he said. After that we talk about something else. Which is right and which is left? What if they are comparatively identical? Comparatively.
What is clear? Is there a right, true, correct choise. No, sir, absolutely no.
Sir, … the shovel broke.
Clear! I don’t get it at all!

Yovo Panchev

Stanimir Genov (1982 in Sofia) graduated painting in the studio ot Prof. Boyadjiev at NAA. He has several awards among which the “St.st. Cyril and Methodius” Foundation award in 2006, nominations for the Gaudenz B. Ruff award in 2008 and the Mtel art award in 2009. His artworks are part of the Collection of the Ministry of Foreign Affairs of Bulgaria. Genov has pasticipated in a number of exhibiotions and art initiatives in Bulgaria and abroad. Following “Excuse Me” (2008) and “Major-Minor(2010) at Pistolet Gallery, Sofia, this is his third solo show.

www.stanimir.eu
Вижте повече

    Без изображение / No Image Available by Vikenti Komitski



    No Image Available / Без изображение

    Викенти Комитски


    Откриване: 29.03., вторник, 19:30 ч.
    (21 ч. – афтърпарти с Papa Potato)


    30.03. – 04.04.2011
    раб. време: всеки ден от 18 до 21 ч. или по уговорка


    No image available (без изображение) като компютърна грешка – крак, бъг, шум в системата или пропуск в PR-a; анонимен аватар; липса на информация; празен дисплей. В изложбата на Викенти Комитски това е отсъстващото про-изведение, недовършената творба оф-пазара.

    Художникът използва едно от пространствата на THE FRIDGE в бившата фабрика на “Овче поле” 122 , за да представи втората си самостоятелна изложба. Тя е свързана с идеята за статута на произведението в съвременната глобална култура на ремикс на образи и съдържания.
    В изложбата са представени работи, които продължават една в друга и създават композиция от светлини, диагонали и ъгли. Те изграждат пространство в пространството, през което мрежата преминава като безкрайно повторение, случайност на смисли и съдържания, подобя, символи и образи, чиято йерархия е нарушена.
    Това е моментът на тишина и празнота. Моментът на пре-зареждане!

    Независимо дали използва видео, създава обекти, рисунки или колажи, работите на Викенти Комитски са направени най-често на принципа на копи, пейст и дилийт. В тях възможностите на съвременната дигитална култура и каналите на обмен на информация в мрежата са среда, която авторът адресира като определена „култура” на мислене, практики и поведение. В нея произведението на изкуството добива „нов” статут на границата между глобалната система на изкуство, институции и пазари и „безразборния” поток от образи и информация нет-а.


    Владия Михайлова, куратор на изложбата

    Викенти Комитски (р. 1983) работи преди всичко с обекти, рисунки и реди мейд. Той завършва Националната художествена академия в София. Участва в редица групови изложби, сред които: От идеология към икономика. Съвременно българско изкуство 20 години по-късно (2009), Държавен централен музей за съвременна история на Русия, Москва; Breaking Walls – Building Networks (2010), Македонски Музей за съвременно изкуство, Солун, Гърция; Photo I Photo You (2010) в Calvert 22 Gallery, Лондон; Fq-Test (2010) в GMG Gallery, Москва и Отвъд кредита (2010) в Antrepo 5, Истанбул.


    THE FRIDGE
    ул. Овче поле 122
    S: thefridge.space
    B: the--fridge.blogspot.com
    E: thefridge@mail.bg

    M: 359 885 364 921
    M: 359 889 858 088




    ENG.........................................................................................




    No Image Available

    Vikenti Komitski begin_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting


    Opening: 29.03., Tuesday, 7:30 pm
    (9:00 pm – after-party with Papa Potato )

    30.03. – 04.04.2011
    Opening times: 6:00 pm – 9:00 pm daily or by appointment


    No image available as a computer error – a crack, a bug, noise in the system, an omission in the PR; an anonymous avatar; lack of information; a blank screen. Vikenti Komitski begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting’s exhibition features the absent piece, the unfinished off-market artwork.

    The artist uses one of THE FRIDGE spaces in the former factory at 122 Ovche Pole, to present his second solo exhibition. It relates to the idea of the status the artwork has in the contemporary global culture of remixed images and contents.

    The exhibition presents works which evolve into each other and create a composition of lights, diagonals and angles. They build a space in the space through which the net runs as an infinite repetition, an accidental occurrence of meanings and contents, similarities, appropriation, symbols and images arranged in a disturbed hierarchy.
    This is the moment of silence and emptiness. The moment of re-charging!

    Regardless of whether he employs video or creates objects, drawings or collages, Vikenti Komitski begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting’s works are usually made based on the principle of copy, paste and delete. The possibilities of contemporary digital culture and of network information exchange channels that he uses, are addressed by the author as a specific “culture” of thinking, practices and behaviour. In the context of such culture a work of art acquires a “new” status on the edge between the global system of art, institutions and markets, and the "chaotic" stream of images and information on the net.


    Vladiya Mihaylova begin_of_the_skype_highlightingend_of_the_skype_highlighting, curator of the exhibition


    Vikenti Komitski begin_of_the_skype_highlighting (born in 1983) works mainly with objects, drawings and ready-made. He graduated from the National Academy of Arts in Sofia. He has participated in a number of group exhibitions among which: From Ideology to Economics. Contemporary Bulgarian Art 20 Years Later (2009), The State Central Museum of Contemporary History of Russia, Moscow; Breaking Walls - Building Networks (2010), The Macedonian Museum of Contemporary Art, Thessaloniki, Greece; Photo I Photo You (2010) at Calvert 22 Gallery, London; Fq-Test (2010) at GMG Gallery, Moscow, and Beyond Credit (2010) at Antrepo 5, Istanbul.

    THE FRIDGE
    Sofia,122 Ovche Pole str.
    S: thefridge.space
    B: the--fridge.blogspot.com

    M: 359 885 364 921
    M: 359 889 858 088

    „Шоковата доктрина” от Нейоми Клайн



    Представяне на книгата „Шоковата доктрина” от Нейоми Клайн на 31 март от 19:00ч. в THE FRIDGE.
    Книгата ще бъде представена от част от екипа от преводачи. След това събитието ще продължи с музика и неформални дискусии.
    Очаквайте скоро програмата за 2ри април, когато ще бъде прожектирана поредица филми, тематично свързани с „Шоковата доктрина”.
    Нейоми Клайн е сред най-популярните лица на глобалното движение за социална справедливост, добило световна популярност покрай протестите срещу Световната търговска организация през 1999 г. в Сиатъл. Авторката е позната у нас с другите си две книги. В първата от тях – „Без лого“ – тя се фокусира върху феномените на рекламната индустрия и консуматорската култура в развитите страни, както и върху експлоататорските фабрики в Югоизточна Азия. „Без лого“ се превръща в настолна книга за алтерглобалисткото движение. Втората й книга – „Огради и прозорци“ – е сборник от текстове, отразяващи големите интернационални протести против организациите, които поддържат корпоративната глобализация. По думите на авторката тази книга е от фронтовата линия на дебата за това каква глобализация искаме – на корпорациите или на хората. Нейоми Клайн не се страхува да застане на страната на хората.
    „Шоковата доктрина“ е най-новата и определено най-добрата й книга – резултат от дългогодишно задълбочено проучване, превъзхождащо немалко научни текстове. Това е журналистическо изследване, разказващо на достъпен език историята на идеологията, която през последните десетилетия определя живота на всички ни.

    Популярни публикации

    Представена публикация

    МУЛТИПОЛИС - ОБРАЗИТЕ НА ГРАДА +++ СЕЛЕКТИРАНИ УЧАСТНИЦИ +++