Модерната архитектура и нейните следистории



For english, please scroll down.

Модерната архитектура и нейните следистории

Лъчезар Бояджиев (България), Юлита Войчик (Полша), Сиприен Гаяр (Франция), Николас Гроспиер (Полша), Катержина Дръжкова (Чехия), Правдолюб Иванов (България), Барбора Климова (Чехия), Даниел Кьотер/Констанце Фишбек (Германия), Давид Малкович (Хърватска), Никола Михов (България), Катерина Нейбурга (Латвия), Мирча Николаe (Румъния), Уриел Орлов (Великобритания/Швейцария), Ширин Сабахи (Дания, Иран) /Мая Рудовска (Латвия), Римас Сакалаускас (Литва), Александър Угай (Казахстан), Андреас Фогараши (Австрия), Рони Хардлиз (Швейцария), HAPPSOC действия - Зита Кострова/ Стано Филко/ Алекс Млинарчик (Словакия), Heliopolis - Алекс Млинарчик/ Людовит Купович/ Вера Мекова (Словакия)
Куратори: Вера Млечевска и Ина Мертенс
24 октомври - 10 ноември 2013
В последните десетилетия наследството на Mодернизма в източна Eвропа се превърна в тема на много дебати. След 1989г. много модернистични сгради от миналото са ревизирани заради техните чисто функционални качества или пък натоварени с идеологически патос, често противоречив. Тези сгради строени през 60-те, 70-те и 80-те имат различна съдба, някои са изоставени, други претърпели функционални трансформации или са изгубили част от своя капацитет, а на трети e сменено предназначението.
Интересът на художниците към темата е воден от най-различни аспекти на модерната архитектура. За някои от тях контрапункт е крахът на идеите изначално мотивирали тази архитектура, за други чисто визуални и архитектурни качества, за трети смесването на политика, култура и творческа мисъл в сферата на архитектурата.
Идеята на проекта е да преосмисли социалните и архитектурни особености на модерната архитектура като продължение на идеите на ранния Модернизъм и неговите проявления в тотално различен политически режим до съвременните му социални трансформации във времето след 1989г. в Източна Европа.
Проектът подлага на преоценка архитектурата на Модернизма и съпътстващите я социални визии, като проекция на времето, която достига материално и до нас. Амбицията, която си поставя проектът, е да се надмогне чисто политическото или бинарно оценяване на обществената архитектура, а тя да бъде разгледана от гледна точка на нейната целесъобразност, архитектурни качества и как те се вписват или се отхвърлят от нуждите на съвременното общество. В тази логика е важно да се преразгледат определени сгради от перспективата на днешния ден, сгради които са недооценени, и други, чиито качества са били преувеличавани.
Модерната архитектура и нейните следистории подлага на преоценка архитектурата на Модернизма с необходимата дистанция от идеологическа предубеденост, която би могла да ни помогне да индексираме качествата и недостатъците на архитектурата на това време и нейната субординация на различни политически конюнктури. Ревизирането на тази архитектура повдига много въпроси за нейното бъдеще, за трансформацията на идеи и за миграцията на визуални модели в различни социални и политически условия.

Изложбата съдържа творби на международни и български художници, които са вдъхновени от модерната архитектура в периода между 60-те и края на 80-те години и включва документални филми, експериментални филми, фотография, инсталации, архивни материали и арт книга.


Галерия "Индустриална"
Дом на киното
Fridge&Haspel
Университет по архитектура, строителство и геодезия
29 октомври - 3 ноември
Vivacom Arthall


Програма

От 22 до 26 октомври - Уъркшоп с Рони Хардлиз в Университет по архитектура, строителство и геодезия.
Art Works vs. Artworks - Задача: построяване на дървовидната колона на Франк Лойд Райт за административната сграда на Джонсън Уакс.
Рони Хардлиз - художник и архитект ще постави пред себе си и участниците в работилницата, задачата да бъде построена дървовидната колона на Франк Лойд Райт за административната сграда на Джонсън Уакс, като постави серия от въпроси: Какво значи да построиш колона? Това значи ли да я построиш наново, да направиш възстановка или да направиш скулптура, монумент, статуя, упражнение, изследване, модел, архитектура, изкуство? Трябва ли да бъде използван оригиналния материал или изцяло бетон, изцяло дърво или друг материал? Можем ли да опростим? Можем ли да не му мислим много и просто да започнем да строим?
Ще бъдат търсени и практически тествани, различни разрешения от участниците в уъркшопа заедно със строителен инженер. 
Първата среща ще се състои в бар “Франк Лойд Райт” в университета по архитектура, строителство и геодезия на 22ри октомври от 16ч. Уъркшопът ще се проведе на английски език. (Отворен за публика).

24 октомври, 18.30ч. - Откриване Галерия "Индустриална"

25 октомври, 19.00ч. - Разговор с Александър Угай, Fridge&Haspel

26 октомври, 14.00ч. - Прожекция в "Дом на киното" 

Мая Рудовска/Ширин Сабахи (Латвия/Швеция),"Монумент с изтекъл срок",12 мин.
Представен от Мая Рудовска.

Катерина Нейбурга (Латвия), "Дом на пресата", 27 мин.
Сиприен Гаяр (Франция), "Десниански район", 30 мин.
Даниел Кьотер (Германия), "Сцена", 18 мин.


27 октомври, 14.30ч. - Прожекция в "Дом на киното".
Мирча Николаe (Румъния), "Румънска компания за павилиони", 55 мин.

29 октомври - 18.30ч. откриване на Андреас Фогараши, “Култура и свободно време”, Vivacom Arthall.

5 ноември, 14.00 - 18.30ч. - Прожекция във Vivacom Arthall. 

Мирча Николаe (Румъния), "Румънска компания за павилиони", 55 мин.
Мая Рудовска/Ширин Сабахи (Латвия/Дания), "Монумент с изтекъл срок", 12 мин.
Катерина Нейбурга (Латвия), "Дом на пресата", 27 мин.
Сиприен Гаяр (Франция), "Десниански район", 30 мин.
Даниел Кьотер (Германия), "Сцена", 18 мин.


Работно време

Галерия Индустриална  15 - 19ч. От вторник до неделя
Fridge&Haspel 15 - 19ч. От вторник до неделя
Дом на киното 10 - 19ч. От понеделник до Неделя
Vivacom Arthall 10 - 18ч. От понеделник - неделя, 30 октомври - 3 ноември,
5 ноември - прожекция от 14.00 до 18.30ч.


Популярни публикации

Представена публикация

МУЛТИПОЛИС - ОБРАЗИТЕ НА ГРАДА +++ СЕЛЕКТИРАНИ УЧАСТНИЦИ +++